Informace pro vás

Elektřina/cena

Výsledná cena za elektřinu

Na energetickém trhu se výsledná cena za elektřinu skládá z regulované a neregulované části. Regulovaná část ceny zahrnuje činnosti spojení s dopravou elektřiny od výrobce prostřednictvím přenosové a distribuční soustavy ke konečnému zákazníkovi. Mezi neregulovanou část ceny patří cena za silovou elektřinu, kterou si stanovují samotní dodavatelé (výrobci a obchodníci).

Regulovaná část ceny uvedená na faktuře:

  • daň z elektřiny
  • distribuce
  • systémové služby
  • činnost operátora trhu
  • krytí vícenákladů spojených s podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kombinované elektřiny a tepla a druhotných zdrojů


Neregulovaná část ceny uvedená na faktuře:

  • silová elektřina od dodavatele Bohemia Energie Obchod s.r.o.

Jaké jsou jednotlivé regulované části ceny?

Vysvětlení jednotlivých regulovaných částí ceny:

1) Daň z elektřiny
Povinnost zavést systém zdanění elektřiny s účinnosti od 1. ledna 2008 vyplývá pro Českou republiku z ustanovení směrnice Rady 2003/96/ES o zdanění energetických produktů a elektřiny, ve znění směrnice Rady 2004/74/ES. Zdanění elektřiny upravuje zákon č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. Daň z elektřiny je uplatňována na veškerou vyrobenou elektřinu s výjimkou elektřiny pocházející z obnovitelných zdrojů energie, na straně spotřeby je od daně osvobozena elektřina používaná v některých energeticky náročných odvětvích (např. elektrolytické nebo metalurgické procesy, trakční doprava, spotřeba elektřiny pro výrobu elektřiny a další). Daň z elektřiny je obdobně jako daň z přidané hodnoty hrazena za finální produkt, tj. konečnými odběrateli.

2) Cena za distribuci Platba za distribuční služby je rozdělena na pohyblivou a pevnou složku. Pohyblivá složka ceny distribuce, tj. platba za odebrané množství elektrické energie v Kč/MWh, kryje náklady na ztráty v sítích, které jsou přímo úměrné odběru elektřiny. Pevná složka ceny distribuce (platba za příkon podle velikosti jističe) respektuje fixní náklady dodavatele spojené se zabezpečením dodávky elektřiny v definované kvalitě a v kterémkoliv okamžiku. Jedná se například o náklady spojené s údržbou, obnovou a rozvojem elektrizační soustavy, náklady na měření, provádění odpočtů apod.

3) Cena za systémové služby Tato cena pokrývá náklady provozovatele přenosové soustavy na nákup tzv. podpůrných služeb od jednotlivých poskytovatelů. Podpůrné služby jsou, zjednodušeně řečeno, pohotovosti těch elektráren, které přímo nevyrábí elektřinu pro dodávku konečným zákazníkům, ale pracují jako záložní zdroje pro případ náhlého výpadku jiného zdroje či náhlé změny zatížení v elektrizační soustavě vyvolané skokovou změnou odběru či výroby.

4) Cena za činnost operátora trhu Další částí regulované ceny jsou služby společnosti Operátor trhu s elektřinou, a. s. Tato společnost zajišťuje zpracování bilance nabídek a poptávek na dodávku elektřiny, provádí zúčtování odchylek mezi plánovaným a skutečně dodaným a odebraným množstvím elektřiny mezi jednotlivými účastníky trhu s elektřinou, zpracovává bilance dlouhodobé spotřeby v ČR apod. Náklady na zajištění těchto činností jsou opět hrazeny všemi konečnými zákazníky formou příspěvku k ceně spotřebované (odebrané) elektřiny.

5) Cena za krytí vícenákladů spojených s podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných zdrojů V České republice je, s ohledem na závazky vůči Evropské Unii, podporována výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE), druhotných zdrojů (DZ) a dále z kogenerace (kombinované výroby elektřiny a tepla - KVET). Výrobní náklady na takto vyrobenou elektřinu jsou však obecně vyšší než z klasických elektráren (uhelných a jaderných), proto se všichni koneční zákazníci podílí na hrazení těchto vícenákladů (rozdílu mezi podporovanou cenou elektřiny z OZE, KVET a DZ a průměrnou tržní cenou) formou regulovaného příspěvku. Podpora výše uvedených zdrojů byla zakotvena zákonem č. 180/2005 Sb., o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, a zákonem č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Dodavatel/elektřina

Nedojde při změně dodavatele k přerušení dodávky elektrické energie?

Změna dodavatele proběhne bez přerušení dodávky elektrické energie. Žádný dodavatel Vám nemůže přerušit dodávky elektrické energie, pokud zákazník řádně a včas platí za dodávky elektrické energie.

Dá se změnit dodavatel a vyplatí se to vůbec?

Dodavatele je možné změnit. Každý se může svobodně rozhodnout, od koho bude elektřinu nakupovat. Otázku, zda se to vyplatí, je možné zodpovědět až porovnáním nabídek jednotlivých dodavatelů vztažených k danému odběrnému místu.

Může být Bohemia Energie Obchod mým dodavatelem, i když jsem ze severní Moravy?

Bohemia Energie Obchod může být Vaším dodavatelem, protože dodává elektrickou energii po celém území České republiky.

Je změna dodavatele komplikovaná?

Změna dodavatele je jednoduchý proces, který však s sebou nese několik důležitých úkonů. Mezi nejdůležitější patří výpověď stávajícímu dodavateli, nahlášení změny u Operátora trhu s elektřinou (OTE) a uzavření smlouvy s novým dodavatelem. Tyto úkony však provedeme za Vás na základě plné moci.

Může mi můj dodavatel odstřihnout hodiny?

Váš stávající dodavatel Vám nemůže odmontovat hodiny, protože ty jsou v majetku jiného právního subjektu - místně příslušného distributora. Ten je oprávněn Vás „odstřihnout“ pouze v případě, pokud s ním není řádně uzavřena smlouva nebo jsou evidovány tzv. černé odběry.

Na co si dávat pozor u dodavatelů?

Pozor na nepravdivé, klamavé či zavádějící informace, popřípadě nátlak od Vašeho stávajícího dodavatele při odchodu k jinému dodavateli elektrické energie. Solidnost a profesionalita se mnohdy projeví i tím, že se Váš případný odchod nebude zbytečně komplikovat či zatěžovat.

Jak se dozvím, že v mé oblasti bude z důvodů oprav na distribuční soustavě přerušena dodávka elektřiny?

Podle ustanovení energetického zákona je distributor povinen oznámit přerušení dodávky elektřiny způsobem v místě obvyklým nejméně 15 dnů předem. Obvykle takto učiní zveřejněním této informace prostřednictvím úřední desky na obecním úřadě nebo na dalších místech k tomu určených. Distributor též o přerušení dodávky elektřiny obvykle informuje příslušné obchodníky dotčených zákazníků.

Může prodejce elektřiny domácnostem vybírat za změnu dodavatele nějaký poplatek?

Změna dodavatele elektřiny je v souladu s energetickým zákonem a evropskými směrnicemi poskytována zdarma a dodavatelé nejsou oprávněni za provedení této změny účtovat žádné poplatky.

Smlouva

Kdo za mě smí podepsat smlouvu a za jakých podmínek?

Za fyzickou osobu může podepsat smlouvu pouze osoba, která je vybavena plnou mocí k provedení tohoto úkonu. U právnické osoby může smlouvu podepsat zplnomocněný zaměstnanec společnosti.

Státní orgány

Co má na starost Operátor trhu?

Tato společnost (OTE) zajišťuje zpracování bilance nabídek a poptávek na dodávku elektřiny, provádí zúčtování odchylek mezi plánovaným a skutečně dodaným a odebraným množstvím elektřiny mezi jednotlivými účastníky trhu s elektřinou, zpracovává bilance dlouhodobé spotřeby v ČR apod. Náklady na zajištění těchto činností jsou opět hrazeny všemi konečnými zákazníky formou příspěvku k ceně spotřebované (odebrané) elektřiny.

Mimosoudní řešení sporů

Dozor v energetických odvětvích a dozor nad dodržováním povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele v oblasti podnikání v elektroenergetice a plynárenství vykonává Energetický regulační úřad (dále jen „ERÚ“), jehož internetové stránky jsou: www.eru.cz. Zákazníci v postavení spotřebitele mohou mimosoudně řešit spory ze smluvních vztahů v oblasti elektroenergetiky a plynárenství u ERÚ, a to podle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v rozsahu působnosti ERÚ stanovené zákonem č. 458/2000 Sb., energetický zákon.

Fakturace

Jak se zjišťuje spotřeba?

Podle zákona může být spotřeba stanovena odečtem, samoodečtem nebo i odhadem. Všechny možnosti jsou přípustné.

Je správně uvedeno zúčtovací období?

Zkontrolujte si, zda na sebe spotřeba v odběrném místě a související vyúčtování navazují v čase, případně kdy proběhl poslední řádný odečet z měřicího zařízení.

Plyn/cena

Co je to daň z plynu?

Povinnost zavést systém zdanění zemního plynu s účinností od 1. ledna 2008 vyplynul pro Českou republiku z ustanovení směrnice Rady 2003/92/EC o zdanění energetických produktů. Zdanění plynu upravuje část čtyřicátá pátá zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. Osvobození od daně ze zemního plynu dle § 8 odstavce 1 písmene a) zákona č. 261/2007 Sb., se vztahuje na výrobu tepla v domácnostech a domovních kotelnách.

Daň z plynu je obdobně jako daň z přidané hodnoty hrazena za finální produkt, tj. konečnými odběrateli. Bližší výklad k výše uvedenému a popsanému Vám poskytne webový portál Celní správy České republiky.

Jaké je složení ceny za služby dodávky plynu?

Celkovou cenu za služby dodávky plynu je možné rozdělit na část regulovanou Energetickým regulačním úřadem a část neregulovanou, kterou stanovuje obchodník s plynem, dodávající plyn do konkrétního odběrného místa.

Regulovanými cenami, které stanovuje Energetický regulační úřad jsou:

  • cena za přepravu plynu
  • cena za distribuci plynu
  • cena za služby operátora trhu

Přeprava plynu je doprava plynu z hranic České republiky do vstupních bodů jednotlivých distribučních soustav, doprava plynu z hranic do zásobníků a ze zásobníků do distribučních soustav.

Distribucí plynu se rozumí doprava plynu systémem plynovodů různých tlakových úrovní do odběrných míst zákazníků.

Operátor trhu je akciová společnost založená a vlastněná minimálně z 67 % státem. Společnost se zabývá organizováním trhu s plynem mezi obchodníky s plynem, zpracováním dat potřebných pro fungování přepravní soustavy a prováděním dalších činností spojených s fungováním trhu s plynem.

Nejvýhodnější podmínky pro spolehlivou dodávku a distribuci elektřiny

Zaslání cenové nabídky nebo kalkulace dodávky silové elektřiny

Možnost uzavření smlouvy na delší časové období

Optimalizace odběru
elektřiny

Elektronická komunikace a fakturace

Zajištění připojení k distribuční soustavě

Pomoc při zabezpečování renovace trafostanic

24hodinový
dispečink

Společnost působí na území České republiky od svého založení v roce 2018. Mezi její hlavní činnosti patří dodávka a distribuce elektrické energie. Bohemia Energie Obchod úspěšně buduje portfolio svých zákazníků, mezi které může zařadit především firmy.

Jsme držitelem licence na distribuci elektřiny, obchod s elektřinou a obchod s plynem od Energetického Regulačního Úřadu.

Bohemia Energie s.r.o.

Výhradní dodavatel tepla pro více než 50 budov po celé České republice. Přidejte se mezi naše klienty. Zajišťujeme veškeré služby souvisejícími s energiemi ve Vašich objektech a 24hodinový dispečink.

Vaše teplo je naše radost