infografika sipka Zpět na novinky

Ohlednutí za rokem 2024 v energetice

Ohlednutí za rokem 2024 v energetice

Rok 2024 byl pro energetiku klíčovým v rámci sdílení elektřiny. Níže Vám přinášíme důležité pojmy, které rezonovaly v rámci energetické sféry.


Rozvoj OZE (Obnovitelných zdrojů elektřiny) v návaznosti na LEX OZE II a projednávaný LEX OZE III


LEX OZE II 
Dává možnost sdílet elektřinu skrze distribuční soustavu napříč celou Českou republikou. Sdílet elektřinu může kdokoliv – ať už občané, společnosti, obce, či hnutí. Ke sdílení postačí být buď členem skupiny sdílení – Aktivního zákazníka nebo členem Energetického společenství.

Co je Aktivní zákazník a co Energetické společenství?
Za Aktivního zákazníka můžeme označit skupinu sdílení s maximálním počtem jedenácti členů, pro než není omezení v rámci distribuční soustavy.

Energetické společenství je omezené počtem 1 000 členů. Platí pro něj prozatím omezení sdílení v rámci třech sousedících obcí s rozšířenou působností nebo území města Prahy.

Spuštění Elektroenergetického datového centra (EDC)
Elektroenergetické datové centrum dohlíží na sdílení elektřiny. Pokud se stanete součástí sdílení elektřiny, budete právě tomuto centru poskytovat údaje o výrobě a spotřebě jednotlivých členů.

LEX OZE III
LEX OZE III se má zaměřit především na zefektivnění komunitní energetiky, akumulaci a agregaci flexibility.

Komunitní energetika
Společná výroba energie z obnovitelných zdrojů a její sdílení, nebo-li společná spotřeba.

Akumulace 
Jedná se o ukládání energie z obnovitelných zdrojů pomocí výstavby a využívání bateriových úložišť. Ty mají za cíl ukládat přebytky energie při její výrobě a využití těchto přebytků v době, kdy je výroba nedostatečná vůči spotřebě.

Agregace flexibility
Zde si můžeme představit pomyslné váhy mezi výrobou a spotřebou energie. Na jedné straně mnoho malých zdrojů energie, které se soustřeďují do jednoho velkého celku. Na straně druhé poté dispečink, jehož cílem je zajištění stability sítě a maximální efektivity distribuční soustavy.



infografika zpět Zpět na novinky